• Admin

Korona virüsü tedbirleri kapsamında, Web-Tapu projesi ile tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmeden internetten işlem başvurusu yapılabildiğini, sadece ıslak imzalı belgeler için müdürlüklere gidileceğini hatırlatırız.


Online başvurusu alınan işlem sahipleri Tapu Müdürlüklerindeki bekleme salonlarına randevu saatinde kabul edilecektir. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına randevu saatinde müdürlüklerde olunması önem arz etmektedir.15 görüntüleme0 yorum

Korona Virüsü salgını ekonomik olarak tüm Türkiye'yi etkisi altına almış durumda. Bu süreçte oluşan bu ortamda ise bazı ev sahiplerinin kira fiyatlarına zam yapmak istedikleri bilgileri geliyor. Peki korona virüsü salgınının olduğu bu dönemde ev sahibi kiraya zam yapmak isterse kiracılar nasıl bir tutum sergilemeli? İşte yapılması gerekenler.


"Kiracının ödemesi gereken bedeli salgın nedeniyle ödeyemediğini ispat etmesi gerekir ve bu salgın dönemi etkisini sürdürdüğü süre için uyarlama talep edebilir. Bu dönem için uyarlama davası açacak bir kiracı, ihtarını gönderip kirasını eski bedelden ödeyerek, sonra davasını açıp uyarlama talep edebilir. Mücbir sebep nedeniyle artış yapmak zorunda değil."


Covid-19 salgını önleme kapsamında gelir vergisi ödemesi de ertelendi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelir vergisi ödemelerine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, "31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır" denildi.


Bu kanun kapsamında Gayrimenkul Sermaye İdari ( GMSİ) ödemeleri de Nisan 30 tarihine kadar ertelenmiştir. 2. taksit Temmuz ayında ödenecektir.


6 görüntüleme0 yorum

Korona virüsü salgına karşı alınan tedbirler gereğince birçok işyerinin geçici olarak kapatılmasına karar verilmişti. İşyeri sahipleri bu dönemde kira verip vermeyeceklerini merak ediyordu. Şu ana kadar gündeme birçok fikir getirilmişti. İşyeri kiralarıyla ilgili 7226 sayılı kanunda yer alan geçici 2. maddede şu ifadelere yer verilmiştir: “1.3.2020 tarihinden 30.6.2020 tarihine kadar işleyecek işyeri kira bedelinin ödenmemesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.”


Ancak kanunda Haziran sonrası nasıl bir ödeme planı yapılacağına yer verilmemiş.


Ayrıca bu durum konut kiraları için geçerli değildir.

10 görüntüleme0 yorum
Bize Ulaşın

Atatürk Mah. Ataşehir Bulvarı, Metropol İstanbul C Blok, Kat: 12, Ofis 213, Ataşehir/ İSTANBUL
Büyükdere Caddesi, Ecza Sokak, Pol Center, C Blok,  Kat: -2, Levent / İSTANBUL

+90 532 632 04 74
+90 212 942 82 29

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon
  • White Instagram Icon