top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Covid-19 salgını döneminde kira artışı ve gelir vergisi ödemeleri

Korona Virüsü salgını ekonomik olarak tüm Türkiye'yi etkisi altına almış durumda. Bu süreçte oluşan bu ortamda ise bazı ev sahiplerinin kira fiyatlarına zam yapmak istedikleri bilgileri geliyor. Peki korona virüsü salgınının olduğu bu dönemde ev sahibi kiraya zam yapmak isterse kiracılar nasıl bir tutum sergilemeli? İşte yapılması gerekenler.


"Kiracının ödemesi gereken bedeli salgın nedeniyle ödeyemediğini ispat etmesi gerekir ve bu salgın dönemi etkisini sürdürdüğü süre için uyarlama talep edebilir. Bu dönem için uyarlama davası açacak bir kiracı, ihtarını gönderip kirasını eski bedelden ödeyerek, sonra davasını açıp uyarlama talep edebilir. Mücbir sebep nedeniyle artış yapmak zorunda değil."


Covid-19 salgını önleme kapsamında gelir vergisi ödemesi de ertelendi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelir vergisi ödemelerine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, "31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır" denildi.


Bu kanun kapsamında Gayrimenkul Sermaye İdari ( GMSİ) ödemeleri de Nisan 30 tarihine kadar ertelenmiştir. 2. taksit Temmuz ayında ödenecektir.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

#EVDEKALTÜRKİYE

Şirketimiz Anadolu Ve Avrupa yakasında bulunan iki ofisimizde Covid-19 salgınına karşı tüm önlemleri alarak müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu süreçte gerek gayrimenkullerinizle ilgili

Comments


bottom of page